Sprzedaż Albumu Historycznego

„Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej”

Wydanie II – 2021 r.

Autorzy: Wiesław Dziubek, Wojciech Kominiak

Wydanie II (wersja kolorowa) zawiera:

  • 324 strony,
  • 266 pokolorowanych fotografii z okresu II wojny światowej,
  • Reprinty 2 planów Bielska w oryginalnym rozmiarze (załącznik do książki).

Cena: 110 zł

Sprzedaż z dostawą lub wysyłką:

Album jest już dostępny w sprzedaży z dostawą lub wysyłką.

Promocja! Bezpieczna dostawa do Państwa domu na terenie Bielska-Białej za symboliczne 5 zł/szt. Dostawa za pośrednictwem Poczty Polskiej od 16 zł

Prosimy o wypełnienie FORMULARZA ZAMÓWIENIA

Stacjonarne Punkty sprzedaży:

CENTRUM Bielska-Białej:

  • Księgarnia „Klimczok”, B-B ul. Cyniarska 11 – DOSTĘPNA
  • Księgarnia „Stankiewicz”, B-B ul. 3 Maja 9 – DOSTĘPNA
  • Księgarnia Prawnicza, B-B ul. Cieszyńska 8 – DOSTĘPNA

DZIELNICE I OKOLICE:

  • OŚ. KOPERNIKA -Księgarnia „Szawal”, B-B ul. Jesionowa 13 – DOSTĘPNA
  • WAPIENICA: Szkoła Językowa TIME, B-B ul. Cieszyńska 367DOSTĘPNA
  • WAPIENICA: „BETA”, B-B ul. Jaworzańska 4 DOSTĘPNA
  • KOMOROWICE: Szkoła Językowa TIME, B-B ul. Katowicka 63 DOSTĘPNA
  • BYSTRA: Szkoła Językowa TIME w Bystrej ul. Boczna 2 – DOSTĘPNA
  • SARNI STOK: I LoveBB, B-B ul. Kozia 13 dostępna

Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii

Album pt. Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce i fotografii w czasach II wojny światowej, autorstwa Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka, jest pierwszą wydawniczą próbą przedstawienia – w tak obszernej formie – okresu okupacji hitlerowskiej w naszym mieście, w oparciu o zebrany materiał fotograficzny i ilustracyjny.

Książka jest kontynuacją dwóch poprzednich publikacji, ukazujących miasto nad rzeką Białą w czasach kiedy należało do cesarstwa austriackiego: Bielsko-Biała na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej autorstwa Piotra Keniga i Wojciecha Kominiaka – I wyd. 2001 r. ; II wyd. 2008, oraz w okresie międzywojnia: Bielsko-Biała w czasach II Rzeczypospolitej autorstwa Ewy Janoszek i Wojciecha Kominiaka – wyd. 2008.

Zbiór prezentowany w niniejszym albumie (Wydanie II) zawiera 266 fotografii i widokówek, w wielu przypadkach dotąd niepublikowanych, wśród których znajdują się również unikatowe zdjęcia lotnicze Bielska, Białej i okolic z ok. 1941 r. W wydaniu II dodatkowo zostały dołączone 2 reprinty planów Bielska (Bielitz) w oryginalnym rozmiarze.

Zaprezentowane w niniejszym albumie zdjęcia, poddane barwnej korekcji, sprawiły, iż na nowo możemy odkrywać nasze miasto w czasie II wojny światowej, na które spoglądamy z innej perspektywy. Oryginalne zdjęcia zaprezentowane w pierwszym wydaniu tego albumu budziły silne emocje wśród czytelników. Pokolorowanie ich, w opinii autorów, wzmocniło zawarty
w nich przekaz, a także jeszcze bardziej przybliżyło do odległych czasów. Zastosowanie tej techniki dało możliwość spojrzenia na świat w taki sposób, w jaki widzieli go autorzy fotografii, bynajmniej nie w odcieniach szarości.
Niniejszy album na polskim rynku wydawniczym jest pierwszym tego typu, ukazującym w tak obszernej formie fotografie i pocztówki po koloryzacji. Miłośników historii przywiązanych do tradycji i archiwalnych czarno-białych zdjęć, autorzy odsyłają do albumu wydanego w ubiegłym roku. Z kolei tym, którzy chcą odkryć nowe szczegóły naszego miasta w okresie niemieckiej okupacji autorzy oferują niniejsze wydanie.

Zdjęcia zostały opatrzone odpowiednim komentarzem zredagowanym w taki sposób, aby czytelnik odniósł wrażenie iż bezpośrednio uczestniczy w wydarzeniach ilustrowanych przez fotografie. Dodatkowo w aneksach zamieszczono spis ulic zestawiając nazwy funkcjonujące przed 1939 r. z tymi – nadanymi w czasie okupacji, porównując je z obecnie obowiązującymi. Album rozpoczynają fotografie tunelu kolejowego w Bielsku pod ulicą 3-go Maja, wysadzonego przez polskich saperów w noc poprzedzającą wejście Wehrmachtu do miasta. Następnie prezentowany jest fotoreportaż z wkroczenia do Bielska wojsk niemieckich, autorstwa Ferdynanda Pernersdorfera, bielskiego fotografa i wydawcy pocztówek. Został on wzbogacony amatorskimi zdjęciami, dając tym samym pełniejszy obraz tego wydarzenia, tak tragicznego w skutkach dla polskich mieszkańców. W dalszej część albumu zostały przedstawione amatorskie zdjęcia z lat 1939-1945, a po nich widokówki Bielska, Białej i okolic wraz z górskimi schroniskami. Na końcu zaprezentowano wspomniane już powyżej zdjęcia lotnicze z ok. 1941 r, na których zaznaczono ważniejsze budynki administracji niemieckiej, a także miejsca straceń Polaków.

Mamy nadzieję że album zagości w Państwa domach i przyczyni się do lepszego poznania zawiłej, ale zarazem bardzo interesującej historii Bielska-Białej.

KONTAKT: album@beskidia.pl